Aktualijos

dsc_0554Pensijų indeksavimas ateityje vyks atsižvelgiant į šalies ekonominę situaciją, taip pat yra prielaidos MMA didinimui nuo liepos 1 d. iki 380 eurų.

Šiandien, deja, Lietuva pagal pensijų dydį atsilieka ne tik nuo Vakarų Europos šalių, bet ir nuo artimiausių kaimynių – Estijos bei Latvijos. Praėjusių metų duomenimis vidutinė pensija Estijoje buvo 371, Latvijoje 288, o Lietuvoje – 247 eurai. Tokį atsilikimą lėmė ne nenoras didinti pensijas, bet per 2008-ųjų ekonominę krizę konservatorių vyriausybės vykdyta „naktinė“ mokesčių reforma, per kurią išmokos pensininkams buvo apkarpytos. Pensijų klausimą būtina depolitizuoti, kad tai netaptų politinių partijų rinkiminiu įrankiu.

Teisės aktų projektai, kurie šiuo metu yra svarstomi Seime, numato pensijų indeksavimą, atsižvelgiant į šalies ekonominę padėtį kiekvienais metais. Taip yra daroma daugelyje ekonomiškai pažangių valstybių. Jei Seimas priims socialinį modelį, kuriame numatytas pensijų indeksavimas, būtų įtvirtintas automatiškas pensijų didėjimas augant šalies ekonomikai. Senjorų pajamos didėtų augant darbo užmokesčio fondui.

Įvertinus, kad pastaruoju metu darbo užmokesčio fondas augo vidutiniškai 5,5 proc., tai, manau, kad artimiausiu metu galima prognozuoti, kad trejiems metams į priekį jis bus tikrai ne mažesnis kaip 5,5 proc., bet gali būti didesnis.
Įsigaliojus pensijų indeksavimui, senjorų pajamos galėtų vidutiniškai didėti 6–7 procentais, tačiau tokie pokyčiai galimi tik priėmus naująjį socialinį modelį, nes indeksavimo klausimas yra sudėtinė šios siūlomos naujovės dalis.