Aktualijos

16609_18e08d7b401dd653c32f305075f7e73aŠiandien Briuselyje susitikau su Europos Komisijos (EK) Pirmininku Žanu Klodu Junkeriu. Susitikimo metu aptarėme papildomos tikslinės paramos Lietuvos pieno gamintojams klausimą, taip pat akcentavome elektros sistemų sinchronizacijos su Europa (per Lenkiją) svarbą bei išreiškėme susirūpinimą dėl Astravo atominės elektrinės aplinkosauginių grėsmių visam regionui.

Taip, sunkumus pieno sektoriuje išgyvena ir kitos Europos Sąjungos (ES) šalys, tačiau Lietuva po Rusijos embargo nukentėjo labiausiai. Esame dėkingi EK už jau pasiūlytas nacionalinės paramos priemones, visas jas intensyviai naudojame, taip pat darome viską, ką galime, nacionaliniu lygiu. Tačiau Lietuvai būtina papildoma ES finansinė parama pieno gamintojams, kad pieno sektorius išsilaikytų šiuo ypač sunkiu laikotarpiu. Šiandien situacija Lietuvos pieno sektoriuje išlieka kritinė ir toliau blogėja, pieno gamintojams ES tikslinės paramos reikia kuo greičiau.

EK pirmininkas Ž. K. Junkeris teigiamai įvertino Vyriausybės pastangas siekiant įveikti krizę pieno sektoriuje ir pripažino, kad Lietuva dėl Rusijos embargo maisto produktams nukentėjo labiausiai. Klausimą dėl papildomos paramos Lietuvai EK vadovas pažadėjo iškelti kalbėdamas su EK komisaru, atsakingu už žemės ūkį ir kaimo plėtrą, Philu Hoganu.

Suprantama, kad Lietuva negali tikėtis išskirtinių sąlygų, todėl yra prašoma spręsti šį klausimą sistemiškai. EK pirmininkas pažadėjo tai padaryti.

Kitas svarbus susitikimo klausimas – Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais. Tai ne tik Lietuvos energetinio saugumo garantas, bet ir visos ES Energetikos Sąjungos darbotvarkės klausimas, todėl mums ypatingai svarbus EK palaikymas. Jei Baltijos šalys bus priklausomos nuo trečiųjų šalių, ES strateginis tikslas – Energetikos Sąjunga – nebus pilnai įgyvendintas.

Lietuvai labai svarbu, kad EK užsakymu atliekamas vertinimas dėl Baltijos šalių sinchronizacijos su Europos tinklais alternatyvų būtų atliktas kokybiškai ir numatytu laiku – iki šių metų spalio pabaigos.

Taip pat atkreipiau EK vadovo dėmesį ir į Astravo atominės elektrinės saugumo klausimą. Lietuva yra ypatingai susirūpinusi dėl Baltarusijoje, Astravo mieste, statomos atominės elektrinės saugumo. Prisimenant Černobylio AE tragediją ir tai, kad dar dabar juntamos šios tragedijos pasekmės ne tik Lietuvoje, bet ir Skandinavijos šalyse, ypač svarbu siekti, kad būtų atlikti visi saugumą garantuojantys patikrinimai. Kaip kraštutinę priemonę svarstome nepirkti elektros iš nesaugios elektrinės Baltarusijoje. Siekiame vieningos nuomonės regione šiuo klausimu.

EK pirmininkas sakė, jog Komisija palaiko Lietuvos poziciją dėl aplinkosaugos ir branduolinės saugos reikalavimų Astravo AE kontekste ir pabrėžė, kad saugumo klausimus būtina kelti reguliariai.