Aktualijos

DSC_055511-ajame aukščiausiojo lygio Azijos ir Europos susitikime (ASEM) Mongolijos sostinėje Ulan Batore – ir įvairiaspalvis šurmulys, ir darbinė atmosfera.

Šiemet yra minimos 20-osios ASEM metinės. Šis forumas buvo sukurtas 1996 metais kaip Europos ir Azijos dialogo ir bendradarbiavimo priemonė. Kas dvejus metus apie 50 ASEM valstybių ir vyriausybių vadovų, taip pat aukščiausieji Europos Sąjungos, Europos Komisijos ir Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) pareigūnai renkasi į susitikimus nustatyti ASEM prioritetus. Šie aukščiausiojo lygio susitikimai rengiami pakaitomis Azijoje ir Europoje, ankstesnis susitikimas buvo surengtas 2014 m. Milane, šiemet – Ulan Batore.

Teko pasisakyti sesijoje „ASEM partnerystės skatinimas – naujų jungčių paieškos“, kuri skirta paskatinti glaudesnių ryšių plėtrą tarp dviejų žemynų valstybių. Visi dalyviai sutiko su tuo, kad gerai išvystyta transporto ir su juo susijusių paslaugų infrastruktūra šiandien padeda tapti pasaulinės rinkos grandinės dalimi, tačiau tam būtinos bendros verslo ir vyriausybių pastangos. Pabrėžiau, kad būdama Šiaurės–Pietų ir Rytų–Vakarų tarptautinių transporto srautų kryžkele, Lietuva yra svarbus logistikos centras. Todėl verta išnaudoti tokius tranzito mazgus kaip Klaipėdos jūrų uostas bei kitas logistikos grandines augančiai prekybai tarp dviejų kontinentų.

Lietuva jau prieš dešimtmetį suprato, kad skatinant ekonomikos augimą, reikia plėtoti transporto jungtis. Atkreipiau dėmesį, kad būtent Lietuva inicijavo ASEM diskusiją transporto tema dar 2009 metais Vilniuje surengtame pirmame transporto ministrų susitikime. Tuomet prasidėjo dialogas, kaip pagerinti susisiekimo tarp šalių, esančių dvejuose kontinentuose, ir kartu – plėtoti glaudesnius ekonominius ryšius.

Lietuva per rekordiškai trumpą laiką baigė tiesti naujojo europietiško standarto geležinkelio vėžės atkarpą į Lenkiją, tokiu būdu integruojant Baltijos regioną į Europos geležinkelių tinklą. Šiuo metu rengiamasi paskelbti trijų tarptautinių oro uostų valdymo – koncesininko atrinkimo konkursą. Atsiliepdamas į vieną iš šių metų ASEM susitikimo temų – didinti moterų vaidmenį visose gyvenimo srityse – pakviečiau forumo svečius dalyvauti kitais metais gegužės mėnesį Vilniuje vyksiančioje tarptautinėje konferencijos, skirtoje moterų vaidmens ekonomikoje ir darbo rinkoje didinimui.