Aktualijos

10003534_878756585498415_3334218645997466215_nDarbo vizito Jungtinėse Amerikos Valstijose metu susitikau su šalies viceprezidentu Joe Bidenu. Susitikime aptarti dvišalio Lietuvos ir JAV bendradarbiavimo, transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės skatinimo ir saugumo Rytų Europoje bei energetinio saugumo klausimai.

Kalbėdamas su J.Bidenu ne kartą pabrėžiau, kad JAV yra svarbiausias Lietuvos strateginis sąjungininkas Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje. Lietuva labai vertina JAV lyderystę užtikrinant Baltijos šalių apginamumą, imantis visų būtinų priemonių saugumui užtikrinti ir Rusijos agresijai Europoje stabdyti.

Labai svarbu buvo akcentuoti, kad saugios Europos ir stiprių euroatlantinių ryšių pagrindas – tai bendros vertybės. Sveikiname ir palaikome JAV administracijos iniciatyvą stiprinti NATO sąjungininkų Europoje saugumą, ypač mūsų regione. Tikimės, kad JAV Kongresas taip pat parems šią iniciatyvą ir priims reikiamus sprendimus dėl 1 mlrd. JAV dolerių skyrimo saugumo reikmėms Rytų Europoje. Priminiau, kad Lietuva vykdo savo įsipareigojimus – šiuo metu nuosekliai didina gynybai skiriamas lėšas. Pasakiau, jog esu įsitikinęs, kad JAV išliks aktyvia Lietuvos sąjungininke sprendžiant energetinio, ekonominio, informacinio bei kibernetinio saugumo klausimus.

Man labai buvo svarbu išgirsti, kad JAV viceprezidentas užtikrino:  JAV ir NATO savo įsipareigojimus ryžtingai vykdo ir vykdys, o Jungtinės Valstijos, kai kalba apie 5-ąjį Aljanso sutarties straipsnį, sako tai, ką iš tiesų galvoja. Taip pat, pasak J. Bideno, šioje situacijoje svarbu, kad ES būtų labai vieninga. Be to, Jungtinių Valstijų viceprezidentas pažadėjo, kad galutinis sprendimas leisti Lietuvai įvežti mėsos produktus į JAV bus priimtas kaip įmanoma greičiau.

Klaipėdos Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas yra ypatingai svarbus regiono energetiniam saugumui. Šis projektas yra svarbus visam Rytų Baltijos regionui, kuris leis įgyvendinti alternatyvius dujų tiekimo šaltinius ir integruoti Baltijos šalių valstybes į kontinentinės ES vidaus rinką. SGD terminalo atidarymas Klaipėdoje reikš de facto energetinės Lietuvos nepriklausomybės Lietuvai pradžią.

Narystė EBPO išlieka vienu svarbiausių Lietuvos prioritetų, remiamu ne tik Vyriausybės, bet ir šalies verslo bendruomenės. Lietuva yra visiškai pasirengusi prisidėti prie EBPO tikslų įgyvendinimo, labai vertintų mūsų ilgamečių partnerių – JAV – paramą šiuo klausimu.