Aktualijos

silumaSocialdemokratai ėmėsi ne tik šilumos, bet ir viso energetikos ūkio pertvarkos. Iškėlėme sau užduotį – sumažinti monopolininkų įtaką ir šildymo kainas gyventojams. LSDP inicijavo šilumos ūkio pertvarką, kurios tikslas – iš esmės atpiginti šilumos gamybą Vilniuje ir Kaune. Pagal pertvarkos planą į Vyriausybės kontrolę pereitų ir iki 2016 metų būtų modernizuotos šių miestų šilumos jėgainės.

Seimo konferencijoje „Šilumos ir energetikos ūkio pertvarka“ buvo aptariami Vilniaus ir Kauno miestų šilumos ūkio pertvarkos projektai. Taip pat renginyje aptarta, kaip efektyviausiai panaudoti ES struktūrinių fondų lėšas energetikoje, įvertinant realius komunalinių atliekų kiekius energijos gamybai, mažinant sąvartynuose užkasamų atliekų mastą.

Naujai įrengtos komunalines  atliekas ir biokurą  naudojančios kogeneracinės  elektrinės pagamintų 60 proc.  šilumos, reikalingos dviejų didžiausių miestų centrinės šildymo sistemos vartotojams, taip pat gamintų elektrą. Projekto įgyvendinimas pavestas valstybės valdomai energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“. Vilniuje projekto įgyvendinimui  preliminariu vertinimu reikėtų iki 1,2 mlrd. Lt, Kaune – iki 700 mln. Lt. Šilumos kaina būtų nustatoma Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos.  Skaičiuojama, kad vartotojams šiluma atpigtų apie 20 proc. Vidutinis  namų ūkis  (60 kv. m butas nerenovuotame daugiabutyje) per šildymo sezoną galėtų sutaupyti apie 500 litų. Vilniaus ir Kauno šilumos ūkio pertvarkos projektai būtų įgyvendinami naudojantis ES parama iš 2014-2020 metų finansavimo periodo.

Svarbiausias mūsų Vyriausybės darbo rezultatas – energetikos kainų lūžis.  Nors per visus nepriklausomybės  metus būdavo deklaruojama, kad reikia išsivaduoti iš energetinės salos statuso, valdžiai pasyviai stebint, paslaugų kainos vartotojams nuolat augo ir tik dabar kainų augimo kreivė ėmė leistis žemyn.

Vienas iš esminių šilumos ūkio pertvarkos siekių – sudaryti sąlygas pereiti nuo iškastinio prie vietinio kuro – biokuro, atliekų, durpių, biodujų – panaudojimo. Net ir turint alternatyvių gamtinių dujų tiekimo šaltinių, nesaugu priklausyti nuo vienos rūšies žaliavos – jos kainų svyravimo. Vienas svarbių prioritetų – iškastinio kuro pakeitimas vietiniu. Tai leistų išspręsti ir kitas problemas – darbo vietų kūrimą, didinti energetinių išteklių įvairovę, stabdyti kapitalo išvežimą iš Lietuvos.

Beje, dalyvauti šilumos ūkio pertvarkos projektuose kviečiami  privatūs investuotojai, gali prisidėti ir savivaldybės.